Jak często spotykać się w mastermindzie?
Chcesz wykorzystać mastermind do rozwoju Twojego biznesu, ale nie wiesz, czy masz na to czas? Co to jest cykl mastermindowy i jak często powinna spotykać się grupa, żeby praca była efektywna?
Spotkania cykliczne i pop-up
Tradycyjną i najczęściej praktykowaną formą mastermindów są spotkania cykliczne, odbywające się regularnie przez określony czas. Obok nich powstały jednorazowe spotkania „pop-up”, podczas których grupa ludzi łączy się we wspólnej pracy nad określonym zagadnieniem, po czym uczestnicy się rozstają.
🍿 Spotkania jednorazowe mogą mieć formę stacjonarną, wyjazdową lub online. Wykorzystuje się je np. podczas konferencji czy spotkań networkingowych. Rozmowę dwojga ludzi w mastermindowej formule także możemy nazwać pop-up mastermindem.
🥨 Jeśli jednak interesuje Cię długoterminowa praca nad Twoimi projektami, powinieneś zainteresować się raczej mastermindem cyklicznym.
Czym jest cykl mastermindowy?
Kluczową cechą klasycznego mastermindu jest cykliczność. Grupa spotyka się w ustalonych odstępach czasu – stacjonarnie lub onlina, dzięki internetowym komunikatorom. Regularność spotkań jest bardzo ważna i to właśnie dzięki niej uczestnicy zachowują motywację do działania.
Umawiając się na wspólną pracę w mastermindzie każda grupa powinna już na etapie poznawania się ustalić długość cyklu, czyli ramy czasowe, w których będzie się spotykała.
Jeśli jesteś u progu swojego pierwszego mastermindu lub masz już pewne doświadczenia z tym narzędziem i chcesz spróbować ponownie, rekomenduję Ci cykl 3-miesięczny, czyli 6 spotkań co 2 tygodnie.
W tym czasie grupa jest w stanie osiągnąć ustalony cel, dobrze się poznać i przetestować, czy ta forma współpracy jest dla wszystkich optymalna na tym etapie ich działalności. Po zakończeniu 3-miesięcznego cyklu można umówić się na dalszą pracę i podpisać kolejny kontrakt. To także dobry czas, by z godnością pożegnać towarzyszy, jeśli któremuś z uczestników przestanie być po drodze z mastermindem, albo uzna, że potrzebuje innej grupy.
Jak często powinna spotykać się grupa mastermindowa?
Jak często się spotykać? Raz w tygodniu, co dwa tygodnie, a może raz na miesiąc? To bardzo ważne pytanie, gdy budujesz własną grupę mastermindową.
Najbardziej polecam Ci spotkania odbywające się raz na dwa tygodnie. Takie odstępy czasu pozwalają uczestnikom wykonać zamierzone zadania i popchnąć projekty mocno do przodu.
💥 Częstotliwość mastermindowych sesji powinna być dopasowana do możliwości czasowych uczestników. Pamiętaj, że zapisując się do mastermindu potrzebujesz znaleźć czas na regularne spotkania, ale także na dodatkową pracę nad zadaniami, które wyznaczysz sobie podczas sesji. Im częściej grupa się widuje, tym praca jest bardziej intensywna.
Czy można spotykać się rzadziej niż dwa razy w miesiącu? Jeśli budujesz własną grupę mastermindową możesz ją stworzyć na swoich zasadach, a spotkania mogą odbywać się nawet raz na miesiąc. Nie polecam Ci jednak tego rozwiązania. W przypadku długich przerw pomiędzy sesjami bardzo prawdopodobne, że będziesz odwlekać pracę nad „zadaniami domowymi” do ostatniej chwili. Taki system nie sprzyja rozwojowi, a to właśnie dynamiczny postęp w Twoich projektach jest największą mocą mastermindu. 🚀
Jeśli więc nie możesz pozwolić sobie na udział w pracach grupy co 2 tygodnie, być może warto rozważyć 3-tygodniowy interwał.
A co z nieobecnościami?
🎈 Na początku pracy grupy mastermindowej nastroje są zwykle bardzo entuzjastyczne. Wszyscy nastawiają się na intensywną pracę i rozwój, a żaden z uczestników nie planuje raczej opuszczać cennych mastermindowych spotkań. Warto jednak spojrzeć na to narzędzie życiowo i ustalić jasne zasady, jak ma postąpić grupa w przypadku, gdy ktoś z uczestników nie może być obecny na spotkaniu. 🤷♀️
W razie planowanej nieobecności dobrze jest poinformować towarzyszy jak najwcześniej, żeby mogli odpowiednio nastawić się do spotkania w uszczuplonym składzie. Warto zawrzeć w kontrakcie zapis, ile nieobecności jest dopuszczanych w cyklu mastermindowym. Grupa może np. ustalić, że dozwolone są 2 nieobecności w czasie 3-miesięcznego cyklu.
A co, jeśli ktoś nie pojawi się więcej razy, niż pozwala na to kontrakt? Taki scenariusz uczestnicy mastermindu także powinni przewidzieć na pierwszym spotkaniu organizacyjnym. Zazwyczaj taka nieobecność skutkuje koniecznością opuszczenia grupy.
Jaką częstotliwość spotkań wybierzesz?
Planujesz zbudować własną, niezależną grupę mastermindową? Jeśli tylko masz na to siłę i czas, to bardzo Cię do tego zachęcam! Pomoże Ci w tym mój podręcznik Mastermind w praktyce, który poprowadzi Cię za rękę przez cały proces tworzenia grupy.
Pamiętaj, że jeśli to Ty jesteś inicjatorem grupy, masz pełne prawo zdecydować, jak często chcesz się spotykać z pozostałymi uczestnikami. Dostępność czasowa jest jednym z podstawowych kryteriów dobierania ludzi do mastermindu, dlatego nie krępuj się wyznaczyć częstotliwość spotkań, kierując się własnymi preferencjami.
Szukaj! Znajduj! Działaj! Trzymam mocno kciuki za Twój mastermind 👍
💌 Jeśli znasz kogoś, kto może skorzystać na tej treści – prześlij ją koniecznie!
👇👇👇
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zorganizować swoją własną grupę mastermindową? Zobacz podręcznik Mastermind w Praktyce!
Znajdziesz w nim m.in. praktyczny planer sesji mastermindowej, dzięki któremu łatwo przeliczysz czas trwania spotkań dla różnej liczby uczestników.