Czy mastermind jest dla Ciebie?

Wiesz już co nieco o mastermindzie, ale nie masz pewności, czy to narzędzie odpowiednie dla Ciebie? Przyjrzyjmy się temu wspólnie i zastanówmy się, u kogo sprawdzi się praca w grupie mastermindowej, a u kogo niekoniecznie.

Mastermind to zobowiązanie

📜 Na pierwszym, zapoznawczym spotkaniu nowej grupy mastermindowej, członkowie tworzą kluczowy dokument, który zawiera wszystkie najważniejsze ustalenia dotyczące wspólnej pracy. Nazywa się to kontraktem i działa we wszystkich poprawnie prowadzonych mastermindach, zarówno tych niezależnych, jak i moderowanych.

🎯 Podpisując kontrakt, zobowiązujesz się do regularnych spotkań w określonych ramach czasowych. Jeśli grupa nie ma moderatora, to Twoim zadaniem jest prowadzenie spotkania raz na jakiś czas. Podejmujesz też zobowiązanie trzymania się ustalonego przebiegu spotkań i nierozmawiania o sprawach odbiegających od celu grupy. Pomiędzy spotkaniami wszyscy członkowie mastermindu pracują nad swoimi zadaniami – i do tego także się zobowiązujesz. 

👩‍⚖️ Brzmi poważnie? Być może. Jednak aby faktycznie wynieść coś z mastermindowej pracy i wykorzystać ten czas, zamiast go zmarnować, trzeba podejść do tego na serio.

💥 Jeśli takie rzeczy Cię drażnią i wolisz pogadać o swoim biznesie na luzie niż podejmować konkretne zobowiązania, to mastermind nie jest w tej chwili dobrą opcją dla Ciebie.

Jaki jest Twój cel?

🎯  Każda grupa mastermindowa ma swój spójny cel, który żywo interesuje wszystkich uczestników. Może to być np. poprawa konwersji i widoczności w sieci lub budowa strategii rozwoju biznesu. 

Każdy z uczestników powinien też zdefiniować swój własny cel, który chce osiągnąć w bieżącym cyklu spotkań. Ustalenie celu indywidualnego jest kluczowe, aby Twój udział w mastermindzie przyniósł Ci wymierną korzyść. Każde kolejne spotkanie będzie mocno przybliżało Cię do realizacji tego, co sobie zamierzyłeś – i to jest właśnie niesamowita siła tego narzędzia.

💥 Kiedy nie masz sprecyzowanego celu i właściwie nie wiesz, czego chcesz od spotkań mastermindowych, to udział w pracach grupy będzie Cię na dłuższą metę frustrował. Być może w pewnym stopniu skorzystasz z wiedzy i energii innych osób w grupie i zapewne dasz coś od siebie, jednak to nie będzie TO.

Dlatego, jeśli nie wiesz, co chcesz osiągnąć dzięki mastermindowi, wstrzymaj się i nie dołączaj w tej chwili do grupy. Najpierw określ swój cel. Zajmie Ci to tydzień albo dwa? Nic nie szkodzi. Lepiej poświęcić ten czas na pracę własną i zrobić wszystko po kolei, niż utknąć w grupie mastermindowej na 3 miesiące, nie widząc za bardzo, po co tam jesteś. Patrzenie na innych członków grupy, realizujących swoje cele, podczas gdy Ty stoisz w miejscu, jest bardzo frustrujące. Za to wspieranie się w rozwoju, gdy wszyscy wiedzą, dokąd idą, daje niesamowitą siłę!

Mastermind jest dla tych, którzy chcą działać

Mastermind to przekuwanie gadania na działanie. Jeśli rozmyślasz o jakimś projekcie już od wielu miesięcy, chcesz go przetestować, ale z jakiegoś powodu nie możesz ruszyć do przodu, to narzędzie pozwoli Ci wyjść z impasu i nareszcie zacząć działać.

Na każdym mastermindzie uczestnicy wyznaczają sobie zadanie do wykonania z deadline’em do kolejnego spotkania. Dzięki temu, że relacjonujesz grupie efekty swojej pracy, dużo łatwiej się zmotywować. Kiedy zadeklarujesz się przed kilkoma osobami, że wykonasz określoną akcję, np. wykupisz hosting albo wyślesz ofertę do klienta, prawdopodobieństwo stchórzenia lub przełożenia działania na wieczne nigdy jest znikome.

💥 Zdarza się, że boimy się sukcesu nawet bardziej niż porażki. Jeśli więc tak naprawdę nie chcesz działać i testować swoich pomysłów w boju i wolisz pozostać w strefie komfortu, to mastermind także nie jest dla Ciebie. Jeśli jednak jesteś gotowy przestać gadać, a zacząć robić, to zorganizuj swoją grupę i do dzieła!

Aby mastermind zadziałał, potrzebujesz mieć zasoby

Aby mastermind przybliżył Cię do realizacji celu, potrzebujesz mieć już wiedzę i umiejętności konieczne do wykonania zamierzonego zadania. 

Jeśli chcesz napisać i wydać książkę, a ostatnio skleciłeś więcej niż 3 zdania w podstawówce, to mastermind nie sprawi, że osiągniesz swój cel. Jeśli jednak masz już opanowany warsztat pisarski i ogarniasz etapy procesu wydawniczego, a jedyne, czego Ci trzeba, to utrzymanie motywacji i wsparcie grupy, to udział w mastermindzie najprawdopodobniej sprawi, że dopniesz swego.

💥 Nie powinieneś dołączać do grupy, jeśli jesteś dopiero na etapie nauki. Uczestnicy nie przychodzą na spotkania po to, by tłumaczyć innym ludziom, na czym polega prowadzenie biznesu. Wyjątkiem są grupy z mentorem, w których jedna, bardziej doświadczona osoba wprowadza członków mastermindu coraz głębiej w specjalistyczną wiedzę dotyczącą określonej niszy.

Jeśli jednak bierzesz udział w niezależnym mastermindzie, każdy z uczestników powinien prezentować zbliżony poziom rozwoju biznesowego. Tylko wtedy wszyscy członkowie mogą czerpać dla siebie korzyści i dzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem tak, by sprawnie przybliżać się do osiągnięcia celu.

Mastermind doskonale porządkuje w głowie wszelkie kwestie strategiczne i poszerza horyzonty. Uczestnicy mogą dać Ci zupełnie inny punkt widzenia, dzięki czemu Twój obraz sytuacji stanie się pełniejszy. Jednak całą bazową wiedzę powinieneś mieć już zgromadzoną, żeby dzięki mastermindowi wyjść poza gadanie i uczenie się – prosto do działania.

A co, jeśli nie mam firmy? Czy wypadam z mastermindu?

To prawda, że po mastermind sięgają najczęściej osoby, prowadzące firmy, jednak często nie jest to warunek konieczny, by dołączyć do grupy. Obecnie w naszym kraju jest kilka form działania w biznesie, obejmujących działalność nierejestrowaną czy inkubatory przedsiębiorczości. Częstymi uczestnikami mastermindów są także freelancerzy. Ważne, by na etapie kontraktowania grupy wszyscy uczestnicy mieli jasność, że są dla siebie odpowiednimi kompanami do rozmowy o prowadzonych projektach oraz że prezentują podobny poziom świadomości biznesowej.

Istnieją też całkowicie niebiznesowe mastermindy, których warto poszukać, jeśli chcesz czerpać wsparcie z pracy w grupie, niezwiązane z prowadzeniem firmy. Możliwości jest nieskończenie wiele – od mastermindów skupiających się rozwoju osobistym, po typowo zadaniowe, w których uczestnicy mają na celu np. zbudowanie domu czy przebiegniecie maratonu.

Czas na Twój ruch – czy mastermind jest dla Ciebie?

Teraz już widzisz, że istnieje kilka ważnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę, zanim podpisze się mastermindowy kontrakt.

  1. Czy jesteś gotowy/a zaangażować się w prace grupy na najbliższe 3 miesiące?
  2. Czy masz sprecyzowany cel, który chcesz osiągnąć dzięki mastermindowi?
  3. Czy jesteś gotowy/a skończyć gadanie a zacząć działanie?
  4. Czy masz konieczne zasoby, by osiągnąć swój cel?
  5. Czy potrzebujesz grupy biznesowej, czy innej?

Osoby, które miały okazję uczestniczyć w skutecznych mastermindach, wiedzą, jak niesamowite tempo rozwoju można osiągnąć dzięki temu narzędziu. Możesz wystrzelić swoje projety na zupełnie nowy poziom, jednak tylko wtedy, gdy wiesz, czego chcesz. 

Czasami boimy się wyjść ze strefy komfortu – paradoksalnie nie ze strachu przed porażką, a z niepewności, jak to będzie, gdy nam się uda? Jednak jeśli nie spróbujesz i nie zaczniesz testować swoich pomysłów w działaniu, nigdy się tego nie dowiesz. 

💌 Jeśli znasz kogoś, kto może skorzystać na tej treści – prześlij ją koniecznie!

 

👇👇👇
Chcesz ruszyć do przodu i zbudować własną grupę mastermindową, ale nie wiesz jak? Zobacz podręcznik Mastermind w Praktyce, który przeprowadzi Cię za rękę przez cały proces tworzenia grupy, od A do Z!

Dodaj komentarz