Jak z randki w ciemno zrobić świadomą decyzję?

Wyobraź sobie, że znajdujesz ludzi, którzy też chcieliby brać udział w grupie mastermindowej. Jak zminimalizować ryzyko, że mastermind nie będzie skuteczny, bo między Wami “nie ma chemii”? Co możesz zrobić, żeby świadomie zbudować grupę?

Kilka rzeczy na początek

1. Opowiedzcie sobie nawzajem jaki cel biznesowy chcecie zrealizować w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy (każdy swój). To pokaże jaki może być kierunek działania grupy (taki motyw przewodni). Nie musicie wszyscy pracować nad tym samym obszarem, ale im więcej będziecie mieć wspólnego – tym większe korzyści dla każdego uczestnika.

2. Umówicie się na skajpa integracyjnego, żeby przez pół godziny ze sobą porozmawiać i sprawdzić czy łatwo się ze sobą dogadujecie. Mastermind to praca w relacji, więc nie muszę Was przekonywać, że lepiej jest lubić swoich współuczestników 

3. Sprawdźcie kalendarze – czy jesteście w stanie zgrać terminy spotkań. Doświadczenie pokazuje, że najlepiej od razu umówić się na 4-5 spotkań i je sobie zabookować w kalendarzu. Oznacza to, że umawiacie się na 1 cykl albo sezon, a nie na całe życie. Jeśli nie jesteście w stanie znaleźć tych terminów, to moim zdaniem oznacza, że nie jesteście sobie przeznaczeni. Ale to tylko moje subiektywne zdanie. Mastermindowa miłość bywa silniejsza niż przekonania :)

Mam jeszcze co najmniej trzy pomysły na to, co możecie zrobić, zanim “wystartujecie”. Ale nie będę o nich pisać w tej chwili, bo chcę napisać o czymś znacznie ważniejszym. O odpowiedzialności.

Co jest najważniejsze?

NAJWAŻNIEJSZĄ sprawą zanim zaczniecie się spotykać, jest ustalenie, kto weźmie na siebie odpowiedzialność za organizowanie tych spotkań.

To oznacza zostanie LIDEREM na czas prowadzenia wstępnych rozmów i negocjacji. I to NIE oznacza bycia liderem w czasie spotkań.

Lider ORGANIZATOR – to najczęściej osoba, której najbardziej zależy, żeby grupa zaczęła działać albo ktoś, kto lubi konkrety i działanie (albo jeszcze ktoś inny). Nie trzeba mieć do tego ani umiejętności, ani daru, ani doświadczenia. Trzeba tylko wziąć na siebie odpowiedzialność za doprowadzenie do sytuacji w której osoby, z którymi rozmawia powiedzą – ok, to spotkajmy się we wtorek. Albo powiedzą odwrotnie – nie, dzięki, to jednak nie dla mnie. Na przykład – podczas #mastermindfestival organizowanego w grupie MasterMind w praktyce możecie zacząć ze sobą rozmawiać. Ale potrzebny jest ktoś, kto tą rozmowę doprowadzi do finału. Jeśli nikt tego nie zrobi, to temat zdechnie.

Możesz, ale nie musisz

Lider organizator może, ale nie musi potem być liderem spotkań. W moim odczuciu, to może być częsta obawa – “nie będę się wychylać, bo się na tym nie znam, a potem będę musiała to wszystko ogarnąć”. Jest tak? Jeśli jest, to chciałam Wam powiedzieć, że się możecie umówić na to, że i owszem “chętnie zorganizuję grupę, ale nie chcę potem być główną odpowiedzialną za to co się dzieje podczas spotkań”. I to jest OK. I to jest nawet świetny pomysł, bo za to co się dzieje podczas spotkań odpowiedzialni są wszyscy uczestnicy grupy. Ale o tym, to już chyba innym razem…

Dodaj komentarz